خدمات ویزا

چرا استانبول پایتخت ترکیه نیست؟

why-is-istanbul-not-the-capital-of-turkey

استانبول، و به دنبالش شهر آنکارا، مهم‌ترین شهرهای ترکیه به حساب می‌آیند. استانبول، شهری است که برای صدها سال، پایتخت تاریخی ترکیه بوده است. امروزه هر چند که استانبول دیگر پایتخت ترکیه نیست و آنکارا جایش را گرفته، اما هنوز هم این شهر، مرکز تاریخ و فرهنگ ترکیه به شما می‌رود. اما به راستی چرا استانبول پایتخت ترکیه نیست؟ این سوال را شاید خیلی از شما، از خودتان پرسیده باشید و در زمان خرید ملک در ترکیه، کنجکاو این موضوع بوده باشید که چرا شهر استانبول پایتخت ترکیه نیست و در عوض آنکارا با این عنوان شناخته می‌شود.

در این مقاله از مجله استانبول همراه، ما اتفاقا قصد داریم تا به همین سوال شما پاسخ دهیم؛ پس تا پایان همراه ما باشید…

چرا آنکارا به جای استامبول؟

برویم  سر اصل مطلب و بررسی این سوال اساسی، که چرا استانبول پایتخت ترکیه نیست؟ این شهر که پایتخت تاریخی ترکیه است و این همه آثار باستانی دارد و جمعیتش از هر جای دیگری بیشتر است، چرا امروزه پایتخت ترکیه نیست و در عوض، آنکارا این صفت را به دوش می‌کشد؟ جواب می‌تواند بسیار ساده باشد. این موضوع، دلایل آشکاری دارد که خود با اندکی تعقل می‌توانید به راحتی به آن پی ببرید.

چرا استانبول پایتخت ترکیه نیست - کارگزاری راماسه تور

اما استانبول همراه به عنوان سایت خرید خانه در ترکیه، قصد دارد که خود به این سوال پاسخ دهد. استانبول، از نظر استراتژیک شهری بسیار حساس است. با نگاهی به نقشه جغرافیا، خواهید دید که دسترسی به این شهر، که نیمی از آن در اروپا و نیم دیگرش در آسیا قرار گرفته، از جهات بسیاری ممکن است؛ آن هم نه فقط از راه زمین، که حتی از راه دریایی هم به راحتی قابل دسترسی است.

بیشتر بخوانید:

کامل‌ ترین راهنمای سفر به آنکارا | اطلاعات مراکز خرید + هزینه ها

استانبول به نوعی بر سر یک چهارراه قرار گرفته است و همین نکته، موقعیت آن را بسیار پراهمیت و صدالبته بسیار خطرناک کرده است. این عامل در زمان جنگ جهانی اول، باعث شد که استانبول سقوط کند و تحت تسلط نیروهای انگلیسی، یونان، فرانسه و ایتالیا بیفتد. داین اتفاق در حافظه تاریخی ترکیه ماند و باعث شد که شهر تاریخی استانبول، دیگر برای پایتخت بودن، مناسب و امن نباشد.چرا آنکارا پایتخت ترکیه شد؟

مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلیلی که باعث شد آنکارا پایتخت ترکیه باشد، دقیقا موضوعی است که در انتهای بخش قبلی به آن اشاره کردیم.

از سال 1918 تا سال 1923 استانبول به عنوان پایتخت عثمانی، در اشغال انگلیسی‌ها بود.

در تمام این مدت، آنکارا مقر نهضت ملی ترکیه بود و جنگ استقلال ترکیه، از همین شهر سازماندهی می‌شد.

اهمیت آن نیز درست از همان دوران، رفته رفته بیشتر شد.

اشغال استانبول در 6 اکتبر سال 1923 میلادی پایان یافت، همراه با آن، سلطنت عثمانی نیز به پایان رسید و به جایش، حکومت جمهوری توسط آتاتورک، تاسیس شد.

در همان ماه، در روز 29 اکتبر، آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه انتخاب شد.

انتخاب آنکارا به عنوان پایتخت، دو دلیل داشت؛ اول آنکه در تمام مدت جنگ، آنکارا نقشی اساسی داشت. و دوم برای آنکه دیگر اتفاق اشغال استانبول تکرار نشود.

شهر آنکارا به لحاظ موقعیت جغرافیایی، در مرکز ترکیه قرار داشت و از نظر استراتژیک، تصرف آن برای دشمن، بسیار سخت‌تر بود.

همین شد که این شهر برای حفاظت از دولت ترکیه و جلوگیری از سقوط آسان، به عنوان پایتخت انتخاب شد.

چرا استانبول پایتخت ترکیه نیست -راماسه تور

 

استانبول همان قسطنطنیه قدیمی

استانبول یا همان قسطنطنیه که امروزه بهترین شهر ترکیه برای خرید ملک به حساب می‌آید، قدمتی چند هزار ساله دارد. حتی خیلی قبل‌تر از آنکه به دست سلاطین عثمانی بیفتد، پایتخت امپراتوری روم شرقی و بیزانس بود. استانبول به دلیل همین موضوع، اهمیت بسیار زیادی داشت و به علاوه از نظر موقعیت جغرافیایی نیز بسیار استراتژیک بود؛ طوری که تمامی پادشاهان و رقیبان، تصرف این شهر را نشانه قدرت خود می‌دانستند. هرچند که این شهر، شهر تسخیرناپذیر شناخته می‌شد و همینطور هم بود.

استانبول امروزه چندین برابر بزرگتر از اندازه تاریخی خود است، حدود 39 منطقه و هزاران محله دارد و جمعیت آن از 15 میلیون نفر، فراتر است؛ از همین روی، می‌توان آن را از پرجمعیت‌ترین شهرهای ترکیه دانست. علاوه بر این، استانبول یکی از کلانشهرهای گران‌قیمت ترکیه نیز به حساب می‌آید و زندگی در آن، به درآمد و بودجه نسبتا بالایی نیاز دارد.

به دلیل دسترسی به امکانات فراوان و افزایش توسعه شهری، قیمت آپارتمان در استانبول، سال به سال در حال بیشتر شدن است.

نگاهی به تاریخچه آنکارا

شهر آنکارا یا با نام تاریخی و معرب آن، «آنقُره» امروز پایتخت ترکیه است. این شهر، از سال 1923 میلادی به عنوان پایتخت ترکیه انتخاب شد و تا به امروز نیز به همین شکل، پابرجاست. هرچند که آنکارا نیز به نسبت استانبول، قدمت تاریخی کمی ندارد؛ اما بسیار کمتر از آن شناخته شده و مورد توجه قرار گرفته است. این شهر در طول تاریخ، بارها و بارها به دست پادشاهان و حکومت‌های مختلف دست به دست شده و امروز، پایتخت ترکیه است.

برخلاف استانبول که پایتخت فرهنگی، هنری و گردشگری ترکیه است، آنکارا بیشتر پایتخت سیاسی و دولتی ترکیه به شمار می‌رود. به علاوه، هزینه زندگی در ترکیه در شهر آنکارا، بسیار ارزانتر از استانبول است. این شهر در ابتدای تبدیل شدن به پایتخت، بسیار محقر بود و در منطقه‌ای بسیار خشک قرار داشت. اما امروزه به توسعه شهری، به یکی از سبزترین شهرهای ترکیه تبدیل شده و ظاهری بسیار مدرن دارد.

این شهر علاوه بر اهمیت سیاسی، از مراکز تجاری و صنعتی ترکیه نیز هست و در مرکز شبکه جاده‌ای و ریلی ترکیه قرار گرفته است. همین موضوع، به آن اهمیت بسیار بخشیده است.

سخن پایانی کارگزاری راماسه تور

اگر قصد مهاجرت به ترکیه و یا سفر به آنکارا و سایر شهرهای ترکیه را دارید، کارگزاری راماسه تور در تمام‌مسیر همراه شماست. ما به شما کمک می‌کنیم تا بهترین و مناسب‌ترین هتل‌ها را نزدیک به محل مورد نظرتان و با کمترین هزینه رزرو کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم انجام کارهایی نظیر پیکاپ ویزا و وقت سفارت و… را به ما بسپارید تا در کمترین زمان ممکن به نتیجه مطلوب برسید.