logo-ramasetour
ویزای تحصیلی آمریکا | هزینه و مراحل اخذ ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی آمریکا یکی از انواع ویزای غیر مهاجرتی ایالات متحده است. به طور کلی، هر کسی که مایل به ورود به ایالات متحده آمریکا است، خواه قصد زندگی موقت در آن کشور یا مهاجرت مادام العمر به ایالات متحده را داشته باشد، باید برای ویزای آمریکا اقدام نماید. با در نظر گرفتن این موضوع، تحصیل در آمریکا نیازمند ویزای دانشجویی آمریکا می باشد. در واقع، متقاضیانی که در هر یک از دانشگاه ها یا مؤسسات آموزشی در ایالات متحده پذیرفته می شوند، باید برای ورود به آن کشور برای ویزای تحصیلی اقدام کنند.

بنابراین برای تحصیل در امریکا، تنها اپلای و گرفتن پذیرش از یکی از مراکز تحصیلی این کشور کافی نیست و تضمین کننده تحصیل در این کشور نیست. متقاضی موظف است علاوه بر اپلای و پذیرش از یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی ایالات متحده، برای ویزای تحصیلی امریکا اقدام کند و نظر آفیسر مصاحبه کننده را نیز جلب کند. لذا تا زمانی که ویزای خود را نگرفته‌اید برای خرید بلیط و دیگر برنامه‌های سفر خود اقدام نکنید.

 

دانلود چک لیست مدارک سفارت - کارگزاری راماسه تور

دانلود فایل PDF چک لیست مدارک مورد نیاز برای سفارت

آنچه در مطلب ویزای تحصیلی آمریکا می خوانید:

american-student-visa

انواع ویزای تحصیلی امریکا

برای تحصیل در امریکا دو نوع ویزای تحصیلی آمریکا وجود دارد: ویزای F و ویزای M. رشته تحصیلی و محل تحصیل انتخابی شما مشخص می‌کند که به کدام یک از این ویزاها نیاز دارید.

F:

 • دانشگاه یا کالج
 • دبیرستان
 • مدرسه ابتدائی خصوصی
 • مدرسه علوم دینی
 • هنرستان
 • دیگر موسسات دانشگاهی از جمله برنامه‌های آموزش زبان

M:

 • فنی حرفه‌ای یا دیگر موسسات غیر آکادمیک به جز آموزش زبان

تفاوت ویزای تحصیلی آمریکا F و M  با ویزای B و J

ویزای دانشجویی F یا M برای تحصیل در ایالات متحده نیاز است. دانشجویان یا دانش آموزانی که در یکی از دانشگاه ها، مدارس یا موسسات امریکا پذیرش گرفته اند، نمی توانند با استفاده از ویزای توریستی امریکا از نوع B یا از طریق برنامه معافیت ویزا (VWP)، وارد ایالات متحده شوند.

مگر اینکه بخواهند در طول سفر توریستیشان، مطالعه ای تفریحی (غیر اعتباری) در یکی از مراکز علمی امریکا داشته باشند. لازم به ذکر است برنامه معافیت ویزا یا همان VWP، یکی از برنامه‌های دولت فدرال ایالات متحده آمریکا است که به شهروندان کشورهای خاصی اجازه می‌دهد به منظور گردشگری، تجارت یا حین ترانزیت به مدت حداکثر ۹۰ روز بدون نیاز به اخذ ویزا به ایالات متحده آمریکا سفر کنند

ویزای بازدید B برای دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت تفریحی مناسب است، شرکت در دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت تفریحی بدون صدور گواهی و یا مدرک تحصیلی از طریق ویزای بازدید امکان‌پذیر است. اما تحصیل به منظور اخذ مدرک یا گواهی تحصیلی از ایالات متحده حتی برای دوره‌های تحصیلی کوتاه‌مدت از طریق ویزای بازدید ممکن نیست و حتما باید ویزای تحصیلی امریکا را گرفت. برای مثال، دانشجوی یک دوره آموزش از راه دور برای شرکت در بخش‌های حضوری دوره آموزشی باید برای اخذ ویزای دانشجویی نوع F یا M اقدام کند.

ویزای تبادل و یا ویزای J امریکا، یک ویزای غیر مهاجرتی است که از طریق آن اداره مهاجرت آمریکا به محققان، اساتید و بازدید کنندگان اجازه می دهد به منظور تبادل فرهنگ، علم و برای دستیابی به آموزش ها و دستاوردهای پزشکی و یا تجاری وارد ایالات متحده شوند.

این افراد برای گرفتن ویزای J امریکا همچنین نیاز است از دانش زبان انگلیسی مورد قبولی برخوردار باشند و از یک دانشگاه، بخش خصوصی و یا دولت آمریکا دعوتنامه داشته باشند. دارندگان ویزای J پس از اتمام برنامه ارائه شده تا 30 روز فرصت دارند تا امریکا را ترک کنند، بنابراین با گرفتن ویزای J نمی توان در ایالات متحده امریکا تحصیل کرد.

ویزای تحصیلی آمریکا با کارگزاری راماسه تور

شما عزیزان می توانید شرایط دریافت ویزای توریستی آمریکا را نیز در این مطلب مطالعه نمایید.

همچنین می توانید مطالب مربوط به اخذ انواع ویزای کشورهای مختلف با کارگزاری راماسه تور را که در زیر آمده است مطالعه نمایید…

 

اقدامات لازم برای اخذ ویزای تحصیلی امریکا

برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا  6 ماه تا 12 ماه قبل از شروع فرآیند تحصیل، می بایست در یک مرکز آموزشی مورد تایید سازمان SEVP ثبت نام کرده باشید و در آنجا پذیرش گرفته باشید. بعد از آن، می بایست به سازمان SEVP، هزینه سیستم ثبت اطلاعات تحصیلی و ملاقات را پرداخت نمایید. در این مرحله، باید درخواستتان در زمینه اخذ ویزای تحصیلی امریکا را به همراه دو قطعه عکس در سفارت مورد نظرتان ارائه و هزینه آن را پرداخت نمایید. در نهایت، زمان مصاحبه‌تان را تعیین کنید.

ویزای تحصیلی ایالات متحده امریکا

نحوه اپلای و پذیرش از مراکز تائید شده در SEVP

اولین گام برای اخذ پذیرش، ارسال درخواست به یک مرکز آموزشی مورد تائید برنامه دانشجو و بازدیدکننده مبادله‌ای (SEVP) است. شرایط لازم برای اخذ پذیرش از مراکز تحصیلی ایالات متحده متفاوت است و به نوع مرکز و مقطع تحصیلی ارتباط دارد. متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و آگاهی از شرایط و مدارک مورد نیاز برای اپلای در موسسه مدنظر خود می توانند به سایت مرکز آموزشی مراجعه کنند و یا به منظور دریافت اطلاعات تکمیلی تر با کارشناسان کارت سبز در ارتباط باشند.

 پس از اخذ پذیرش از مرکز آموزشی لازم است در سیستم اطلاعات دانشجو و بازدیدکننده مبادله‌ای (SEVIS) ثبت نام کرده و هزینه I-901 یا همان SEVIS FEE  را پرداخت کنید. در ادامه، مرکز آموزشی مورد درخواست شما، فرم I-20 را برای شما صادر خواهد کرد. بعد از دریافت فرم I-20 و ثبت نام در سیستم SEVIS می‌توانید برای دریافت ویزای دانشجویی امریکا نوع F یا M در یکی از سفارت ها و یا کنسولگری های ایالات متحده در یکی از کشورهای همسایه اقدام کنید. مدنظر داشته باشید در زمان مصاحبه سفارت، باید فرم I-20 را به افسر کنسولی ارائه کنید.

لازم به ذکر است اگر همسر و فرزندانتان هم قصد دارند طی دوران تحصیل شما بهمراه شما در امریکا، اقامت کنند، لازم است با ثبت نام در سیستم SEVIS و دریافت فرم I-20 شخصی خود از مرکز آموزشی مربوطه، برای دریافت ویزای تحصیلی امریکا درخواست کنند اما همسر و فرزندان شما موظف به پرداخت هزینه SEVIS نیستند.

نحوه درخواست ویزای تحصیلی امریکا

ارائه درخواست برای ویزای تحصیلی امریکا مراحل متعددی دارد. ترتیب این مراحل و چگونگی انجام آنها که بدان اشاره می شود روال معمول در اکثر سفارت ها و کنسولگری امریکاست اما مدنظر داشته باشید ممکن است در بعضی از سفارت ها یا کنسولگری‌های ایالات متحده متفاوت باشد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی امریکا

 • تکمیل درخواست آنلاین ویزای غیرمهاجرتی
 • فرم تائید درخواست را چاپ کنید و در مصاحبه همراه خود داشته باشید.
 • عکس (حین تکمیل فرم DS-160 عکس خود را بارگذاری کنید. عکس شما باید مطابق با شرایط تعیین‌شده باشد)
 • تعیین وقت مصاحبه: معمولا مصاحبه ویزای ایالات متحده به جز موارد محدود زیر، برای متقاضیان ویزای تحصیلی امریکا اجباری است. افسر کنسولی ممکن است از هر متقاضی ویزا درخواست مصاحبه کند.

13 سال و کمتر : معمولا نیازی نیست

14-79: ضروری است (به جز برخی استثناها برای تمدید)

80 سال و بیشتر: معمولا نیازی نیست

 

انتخاب سفارت برای ویزای تحصیلی امریکا

متقاضی ویزای تحصیلی آمریکا باید در سفارت و یا کنسولگری ایالات متحده کشوری که در آن زندگی می‌کند، وقت ملاقات با افسر کنسولی بگیرد. اگر چه می توان در کشوری جز محل زندگی خود، برای گرفتن وقت مصاحبه اقدام کرد اما شرایط برای اخذ ویزا دشوارتر خواهد شد. زیرا زمان انتظار برای قرار مصاحبه بسته به محل سفارت، فصل مصاحبه و نوع ویزا متفاوت خواهد بود.

ما در کارگزاری راماسه تور به شما کمک می کنیم تا در کمترین زمان ممکن و با مناسبترین هزینه، ویزای تحصیلی خود را در شهر آنکارا دریافت نمایید.

زمان صدور ویزای تحصیلی آمریکا

دانشجویان جدید: ویزای تحصیلی آمریکا برای دانشجویان جدید ظرف 120 روز و پیش از شروع دوره تحصیلی صادر می‌شود. با این حال نمی‌توانید تا 30 روز پیش از شروع دوره تحصیلی وارد ایالات متحده شوید.

دانشجویان در حال تحصیل: ویزای دانشجویان در حال تحصیل تا زمانی که در مرکز آموزشی مورد تائید SEVP مشغول به تحصیل باشند در هر زمان صادر خواهد شد. این دسته از دانشجویان می‌توانند هر زمان پیش از شروع کلاس‌ها وارد ایالات متحده شوند.

مدنظر داشته باشید از آنجاییکه در ایران، سفارت و کنسولگری ایالات متحده وجود ندارد، متقاضیان ویزای تحصیلی امریکا می بایست به یکی از سفارت ها و کنسولگری های امریکا در کشورهای همسایه مراجعه کنند. لازم به ذکر است، متقاضیان ایرانی ویزای تحصیلی امریکا، معمولا سفارت های امریکا در آنکارا، ابوظبی و یا اسلام آباد را به عنوان محل مصاحبه خود انتخاب می نمایند. اما انتخاب سفارت کاملا به نظر فرد و شرایط او بستگی دارد.

هزینه ویزای تحصیلی امریکا

هزینه اپلای و پذیرش: تعرفه در دانشگاه ها و مراکز تحصیلی آمریکا متفاوت است و ثابت نیست. اما مدنظر داشته باشید در بعضی از موسسات آموزشی اینکار به رایگان انجام می شود و در بعضی از آنان لازم است هزینه ای را به صورت آنلاین پرداخت کنید. برای اطلاع از هزینه اپلای هر مرکز آموزشی، میتوان به سایت آن مراجعه کرد.

 • هزینه I-901 یا همان SEVIS FEE: در حال حاضر هزینه SEVIS برای دانشجویان F1 و M1 ، 350 دلار و برای متقاضیان فرصت مطالعاتی J1 ، 220 دلار است.
 • هزینه ترجمه مدارک
 • هزینه صدور ویزای تحصیلی: 160 دلار

مدنظر داشته باشید اگر هزینه غیرقابل استرداد درخواست ویزا از شما خواسته شده پیش از مصاحبه آن را پرداخت کنید. بسته به ملیت، پس از تائید ویزای تحصیلی امریکا ممکن است هزینه صدور آن نیز از شما خواسته شود.

شرایط و مدارک لازم برای گرفتن ویزاهای تحصیلی F و M  امریکا

پیش از مصاحبه مدارک و مستندات زیر را آماده کنید:

 • پاسپورت معتبر برای سفر به ایالات متحده. اعتبار پاسپورت شما باید دست‌کم 6 ماه بیشتر از مدت اقامتتان در ایالات متحده باشد (به جز موارد معاف شده توسط وزارت امنیت میهن). هر فرد متقاضی ویزا باید جداگانه برای اخذ ویزا اقدام کند.
 • تائید فرم درخواست ویزای غیرمهاجرتی (فرم DS-160)
 • رسید پرداخت هزینه درخواست.
 • عکس ( طی فرایند تکمیل فرم DS-160 عکس خود را در صفحه تائید فرم بارگذاری کنید. در صورت عدم موفقیت در بارگذاری، لازم است عکس را در فرمت مناسب چاپ کنید و همراه خود داشته باشید)
 • گواهی صلاحیت وضعیت دانشحویان غیرمهاجر. مرکز آموزشی پس از ثبت اطلاعات شما در سیستم SEVIS، فرم I-20 را برای شما ارسال خواهد کرد. این فرم باید از طرف شما و مرکز آموزشی به امضا برسد. همچنین تمامی دانشجویان باید در سیستم SEVIS ثبت نام شوند. همسر و فرزندان شما فرم I-20 را جداگانه دریافت خواهند کرد.

ویزای تحصیلی آمریکا - راماسه تور

دیگر مستندات مورد نیاز ویزای تحصیلی امریکا

افسر کنسولی برای تعیین صلاحیت اخذ ویزای دانشجویی آمریکا با شما مصاحبه می‌کند و بنابر تشخیص خود ممکن است مدارک دیگری از شما بخواهد:

 • کارنامه تحصیلی، دیپلم، درجه و گواهی از مدارس محل تحصیل شما و همچنین نمرات استانداردشده مورد نیاز در امریکا.
 • انگیزه شما از ترک ایالات متحده پس از پایان تحصیل.
 • چگونگی پرداخت هزینه‌های تحصیل، زندگی و سفر.

 

شرکت در مصاحبه ویزای تحصیلی امریکا

افسر کنسولی در ملاقات با شما به دنبال تشخیص صلاحیتتان برای اخذ ویزای دانشجوییست. طی این ملاقات باید نشان دهید که شرایط  قانونی لازم برای اخذ ویزای ایالات متحده را دارید. در طول مصاحبه اثر انگشت شما به صورت دیجیتالی ثبت خواهد شد. افسر کنسولی پس از مصاحبه اطلاع می‌دهد که پرونده شما به بررسی اداری بیشتری نیاز دارد یا نه. پس از تائید ویزا، بسته به ملیت و در صورت نیاز ممکن است هزینه صدور ویزا از شما گرفته شود و سپس پاسپورت و ویزا به شما تحویل داده خواهد شد.

ورود به ایالات متحده با ویزای تحصیلی آمریکا

صدور ویزای تحصیلی امریکا، ورود شما به ایالات متحده را تضمین نمی‌کند بلکه تنها اجازه می‌دهد به یکی از نقاط مرزی ورود به ایالات متحده، مثلا فرودگاه، سفر کرده و اجازه ورود به امریکا را درخواست کنید. مسئولان گمرک و حفاظت مرزهای ایالات متحده (CBP) می‌توانند درخواست ورود شما را تائید و یا رد کنند. مسئول CBP پس از بررسی پاسپورت، ویزا و فرم I-20 درباره ورود شما تصمیم‌گیری خواهد کرد. با صدور اجازه ورود، مسئول CBP مهر پذیرش و یا فرم کاغذی ثبت ورود/خروج I-94 را به شما تحویل خواهد داد.

مدت زمان اقامت در امریکا با ویزای تحصیلی

دانشجویان خارجی دارای ویزای تحصیلی آمریکا نوع F موظف به ترک ایالات متحده طی 60 روز پس از تاریخ پایان دوره آموزشی و آموزش‌های عملی ثبت شده در فرم I-20 هستند. این دانشجویان برای تمدید ویزای امریکا خود باید از طریق وبسایت خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) اقدام کنند.

عدم ترک امریکا در زمان مجاز منجر به شرایط «خارج از وضعیت» خواهد شد. طبق قانون ایالات متحده ویزای افراد «خارج از وضعیت» به طور خودکار باطل می‌شود و این افراد در آینده نمی‌توانند با استفاده از این ویزاهای باطل شده، وارد امریکا شوند. عدم خروج به موقع از امریکا همچنین باعث می‌شود که برای اخذ ویزا در آینده فاقد شرایط لازم باشید.

تغییر وضعیت ویزای تحصیلی آمریکا به ویزای مهاجرتی امریکا

مدنظر داشته باشید ویزای تحصیلی امریکا یک ویزای مهاجرتی نیست و از آن نمی توان برای مهاجرت به آمریکا در همان ابتدا استفاده کرد. اما بعدا اگر با یک شهروند آمریکایی ازدواج کردید و یا از یک کارفرمای آمریکایی پیشنهاد کاری دریافت کردید، در آن صورت می توانید برای گرفتن اقامت دائم امریکا اقدام کنید.

بنابراین اگر حین تحصیل در امریکا برنامه شما به هر نحو دستخوش تغییر شد، باید برای تغییر در وضعیت غیرمهاجرتی خود از طریق خدمات شهروندی و مهاجرتی ایالات متحده (USCIS) اقدام کنید. تا زمانی که در ایالات متحده ساکن هستید، با اعمال تغییر وضعیت از سوی USCIS نیازی به دریافت ویزای جدید ندارید اما با خروج از امریکا باید برای اخذ ویزای جدید در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده درخواست کنید.

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
اولین منوی ناوبری خود را اینجا ایجاد کنید
برای دیدن نوشته هایی که می خواهید، شروع به تایپ کنید.