خدمات ویزا

تفاوت زندگی در ایران و ترکیه

the-difference-between-life-in-iran-and-turkey

دلایل بسیاری برای مهاجرت و زندگی در ترکیه وجود دارد. زندگی در یک کشور چشم نواز و توریستی که از فرهنگ اروپایی و آسیایی غنی و متمدن برخوردار است برای همهٔ افراد جذاب می‌باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت زندگی در ایران و ترکیه بپردازیم. البته این موضوع برای همه مشخص است که مهاجرت و حتی سفر به کشورهای خارجی ممکن است کمی سخت و دشوار باشد. با توجه به میزان میهن پرستی ما ایرانیان شاید برایمان مهاجرت به کشورهای دیگر از جمله ترکیه کمی دشوار باشد. اما گاهی بنا بر شرایط کاری و یا شخصی مجبور به مهاجرت به این کشور زیبا هستیم. در صورت نیاز می‌توانید با مشاورین ما در کارگزاری راماسه تور تماس بگیرید تا شما را در اخذ ویزا و یا هتل ارزان در آنکارا و استامبول همراهی نمایند و بهترین مشاوره‌ها را به شما ارائه دهند.

مقایسه زندگی بهتر در کشور ایران و ترکیه

ترکیه جزو کشور آسیایی و شرقی به حساب می‌آید که دارای تنوع آب و هوایی گوناگون بوده و از بخش‌های شگفت‌آور توریستی برخوردار می‌باشد. کشور ترکیه بیشتر از ۸۵ میلیون نفر جمعیت دارد و مساحت آن تقریباً ۷۶۹۶۳۰ کیلومتر مربع است. دانشگاه‌های برتر ترکیه با امتحان‌های ورودی ساده و اعطای مدرک بین‌المللی، وجود امکانات رفاهی و اجتماعی در حد با کشورهای اروپایی و هزینه کم زندگی، امکان راه انداختن ساده کسب و کار، ثبت شرکت در ترکیه و یا سرمایه گذاری در ترکیه و به دنبال آن گرفتن اقامت ترکیه از این روش، فقط قسمتی از مزیت‌ها زندگی در ترکیه می‌باشد.

به شما پیشنهاد می کنیم مطلب “درباره دانشگاه آنکارا ترکیه بیشتر بدانید” را نیز مطالعه نمایید.

واحد پول این کشور لیر می‌باشد و نرخ بیکاری در ترکیه در سال ۲۰۲۲ نزدیک به ۱۲% است. زبان رسمی به کار رفته در سازمان‌ها، مراکز و مدارس کشور ترکیه، ترکی استانبولی است. دین اغلب مردم اسلام است و اقتصاد این کشور بر پایه کشاورزی، گردشگری، صادرات و واردات، توسعه حمل و نقل، ساخت و ساز و… پابرجا است.

دین اکثریت مردم هر دو کشور اسلام می‌باشد و از نظر فرهنگ و تاریخ به یکدیگر نزدیک بوده و تنها تفاوت بین ایران و ترکیه این می‌باشد که ترکیه هم مرز اروپا می‌باشد و دین رسمی آن اسلام نمی‌باشد و افراد در ترکیه می‌توانند به انتخاب خود دین و مذهبشان را انتخاب کنند.

طبق بررسی‌های آماری و کلی بین کشور ایران و ترکیه هر دو کشور از نظر موقعیت منطقه‌ای در بخش آسیایی می‌باشند و از نظر تعداد جمعیت تقریباً به یکدیگر نزدیک بوده و هم چنین هر دو کشور دارای آب و هوای 4 فصل نیز می‌باشند.

 

تفاوت زندگی در ایران و ترکیه - راماسه تور

 

شهرهای مهم ترکیه برای زندگی

ترکیه ۸۱ استان دارد که موقعیت زندگی و کار در هر یک از آن‌ها با یکدیگر مختلف است. به این ترتیب تعدادی از شهرهای ترکیه شرایط بهتری برای کار و زندگی در ترکیه را دارا می‌باشند. به همین دلیل این شهرها در بین مهاجران، بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی شناخته شده‌اند. برخی از مهم‌ترین این شهرها عبارت‌اند از: استانبول، آنکارا، بورسا، ازمیر، آنالیا، بدروم، اسکی شهیر، ترابزون و…

 

تفاوت زندگی در ایران و ترکیه از نظر کارگزاری راماسه تور

 

شهرهای مهم ایران برای زندگی

ایران هم همانند ترکیه دارای کلان شهرها و شهرهای پرجمعیت‌تر و بزرگ‌تری را دارا می‌باشد که شرایط کار و زندگی در آن‌ها بهتر از سایر استان‌های کشور می‌باشد. از جمله این شهرها می‌توان به شهرهای تهران، تبریز، اصفهان، شیراز، مشهد و خوزستان و… اشاره کرد.

در طی بررسی تفاوت زندگی در ایران و ترکیه، به شرح و معرفی چندین شهر موجود در هرکشور پرداختیم که این شهرها در هر دو کشور از نظر موقیت کاری و شرایط زندگی بهتر از سایر شهرهای موجود می‌باشد.

ترکیه یکی از جامع‌ترین سیستم حمل نقل شهری و منطقه‌ای را دارا می‌باشد. اتوبوس‌ها و قطارهای بین‌شهری در این کشور در همهٔ بخش‌های ترکیه قابل دسترس هستند. استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در این کشور از امنیت کافی برخوردار است و قیمت استفاده از آن‌ها مقرون به صرفه است.

مترو در کلان‌شهرهای ازمیر، آنکارا، آدانا، استانبول و بورسا نیز موجود است. همچنین متروبوس‌ها، تراموا، کشتی‌های بخار، وجود خطوط هوایی ملی و داخلی امکان جا به جایی سریع به همه قسمت‌های مختلف ترکیه را فراهم کرده است.

اضافه بر دستگاه‌های حمل و نقل عمومی گفته شده، مینی‌بوس‌های محلی که در مسیرهای تعیین شده حرکت می‌کنند و تاکسی‌های بسیار در سطح شهر، جابه جایی در این کشور را به راحتی فراهم کرده‌اند.

همچنین در ایران هم سیستم‌های مختلف حمل و نقل عمومی در کلان شهرها نیز موجود می‌باشد. اما به دلیل موقعیت ایران سرویس حمل ونقل و جا به جایی به وسیله قایق و کشتی فقط در قسمت‌های جنوبی کشور امکان پذیر می‌باشد.

 

تفاوت زندگی در ایران و ترکیه با راماسه تور

 

مقایسه شرایط اقتصادی بین ایران و ترکیه

پاسخ این سؤال که زندگی در ایران بهتر است یا ترکیه بر اساس مقایسه شرایط اقتصادی راحت‌تر می‌باشد. اگر از منظر شرایط اقتصادی کشور ایران و ترکیه را مقایسه کنیم نتایج به دست آمده به احتمال زیاد در انتخاب شما تأثیر زیادی خواهد داشت.

 • میزان درآمد دو کشور، در کشور ترکیه میانگین درآمد متوسط افراد، بیشتر از میانگین درآمد کشور ایران می‌باشد، اضافه بر آن میانگین درصد اشتغال به کار نیز بیشتر می‌باشد و اشخاص بیکار در این کشور درمقدار  اقلیت قرار دارند.
 • میزان هزینه‌ها نسبت به درآمد، هزینه‌های زندگی در ترکیه نسبت به بازدهی درآمد شغل‌ها مختلف بسیار مطلوب می‌باشد، اما در حالی که در کشور ایران میزان میانگین هزینه‌ها نسبت به درآمد به دست آمده خیلی بالاتر می‌باشد و افراد اغلب روی به چند شغلی شدن می‌آورند.
 • قدرت خرید، ارزش پول مردم ترکیه که لیر می‌باشد بالاتر از ارزش پول ایران است و همین مورد قدرت خرید مردم ترکیه را تا مقدار زیادی افزایش داده است. در نتیجه می‌توان گفت قدرت خرید مردم ترکیه حدود 80 درصد بیشتر از مردم ایران می‌باشد که یکی از علت‌های آن پایین بودن ارزش پول ایران می‌باشد.
 • نرخ اجاره مسکن، در حین دو سال اخیر قیمت اجاره مسکن در داخل ایران بیش از دو برابر افزایش قیمت داشته است، درصورتی که که در کشور ترکیه قیمت مسکن 60 درصد ارزان‌تر از ایران است که از نظر هزینه‌های مسکن کاملاً مقرون به صرفه می‌باشد.

 

تفاوت زندگی در ایران و ترکیه با کارگزاری راماسه تور

 

سخن پایانی کارگزاری راماسه تور

همواره در این مقاله به توضیح خصوصیات دو کشور ایران و ترکیه پرداختیم و با شرح شرایط و امکانات موجود در هر کشور به مقایسه اینکه زندگی در ایران بهتر است یا ترکیه پرداختیم. در نتیجه به توجه شرایط و امکانات مختص به خودتان می‌توانید با کسب آگاهی و دانش از هر دو کشور دست به انتخاب مناسب‌تر و بهتر نیز بزنید.

سؤالات متدوال مقاله تفاوت زندگی در ایران و ترکیه

 1. شرایط جغرافیایی کشور ترکیه چیست؟
  کشور ترکیه بیشتر از ۸۵ میلیون نفر جمعیت دارد و مساحت آن تقریباً ۷۶۹۶۳۰ کیلومتر مربع است و جزو کشور آسیایی و شرقی به حساب می‌آید.
 2. واحد پول ترکیه چیست؟
  واحد پول رسمی در ترکیه لیر می‌باشد.
 3. بنزین در کدام کشور ارزان‌تر است؟
  در کشور ایران به دلیل وجود نفت و گاز فراوان، قیمت بنزین و سایر سوخت‌ها نسبت به ترکیه ارزان‌تر و مناسب‌تر می‌باشد.