logo-ramasetour

وضعیت کار در ترکیه بسیار خوب است، مهاجرت کاری یکی از موضوعاتی است که برخی افراد به دلیل وضعیت فعلی خود یا برای بهبود وضعیت و تغییر زندگی خود انتخاب می کنند. مانند مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری می تواند دشوار یا پیچیده باشد. این صدور طبق قوانین خاصی برای هر کشور انجام می شود. مردم تمایل دارند کشوری را برای کار انتخاب کنند که از نظر مسافت، مذهب و فرهنگ به کشور خودشان نزدیک باشد. یکی از کشورهایی که در سال های اخیر شاهد مهاجرت نیروی کار بیشتری بوده ایم، ترکیه است.

در این مقاله چند سوال در مورد زندگی و کار در قلب این کشور یعنی آنکارا مطرح خواهیم کرد. برای اطلاع از نحوه کار و زندگی مردم در این شهر چند نکته را بیان می کنیم. کار در ترکیه مراحل سختی ندارد و با کمی جستجو می توانید این کار را انجام دهید. اگر توانایی داشته باشید و زبان ترکی را بلد باشید، کار پیدا کردن بسیار راحت تر خواهد بود. اگر هم به زبان ترکی مسلط نبودید می توانید از مشاورین ما در کارگزاری راماسه تور کمک بگیرید.

هنگامی که مشغول به کار شدید، از بیمه محروم می شوید که بخشی از سابقه شغلی شما محسوب می شود و اگر ادامه دهید می توانید شهروند ترکیه شوید.

انچه در مطلب کار در ترکیه می خوانید:

work-in-turkey

شرایط کار در ترکیه

برای کار در ترکیه بهتر است آنکارا را بیشتر بشناسیم. شهر آنکارا پایتخت ترکیه و دومین شهر پرجمعیت این کشور پس از استانبول است. برخلاف اکثر شهرهای ترکیه، این کشور آب و هوای سردی دارد. قدمت و تاریخ آنکارا که سال ها از زمان عثمانی می گذرد برای مردم این شهر بسیار مهم است. شهر آنکارا به دریا دسترسی ندارد اما به دلیل موقعیت مرکزی آن دارای امکانات رفاهی زیادی است.

دانشگاه ها، مراکز آموزشی، مراکز خرید و هزاران امکانات دیگر در این شهر به راحتی در دسترس هستند. کار در آنکارا با هزینه های بالا و امکانات بهتر همراه است. سطح درآمد در این شهر نیز خوب است. شهر آنکارا بهترین مشاغل را دارد. در این شهر ادارات، شرکت ها، کارخانه ها، بازارها و تالارهای زیبای زیادی وجود دارد. همچنین مردم می توانند کسب و کار خود را در این شهر داشته باشند و درآمد خوبی داشته باشند. شهر آنکارا تجارت قوی با سایر شهرها و کشورها و نیروی کار دارد. برای این شهر اولویت بالایی دارد. زیرا این شهر پایتخت ترکیه است و باید مرکز فعالیت های این کشور باشد.

افرادی که در این شهر کار می کنند می توانند از حداقل 2000  لیر تا حداکثر 39000  لیر در ماه درآمد داشته باشند. این مقدار نشان می دهد که میانگین حقوق ماهانه برای کار در آنکارا نیز بالاست. افراد متقاضی کار در شهر آنکارا می توانید به راحتی کارفرمای ایرانی را پیدا کنید و در این شهر مشغول به کار شوید. در شهر آنکارا، مردم حرفه های مختلفی را دنبال می کنند.

شاید شهر انکارا به اندازه استانبول پر از جاذبه نباشد و گردشگران کمتری را به خود جذب کند، اما به همین دلیل شهر انکارا بیشتر روی موضوع کار متمرکز شده است، در این شهر می توانید انواع و اقسام کارگران را ببینید. از کارگر گرفته تا رئیس. هدف این دفاتر ایجاد شغل است. شهر آنکارا مکان خوبی برای کار و زندگی است.

برای کار در آنکارا بهتر است زبان ترکی بدانید. جمعیت استانبول حدود سه برابر آنکارا است. آنکارا با حدود پنج میلیون نفر جمعیت هنوز به مرحله سختی برای اجاره خانه نرسیده است. کارگران می توانند به راحتی یک آپارتمان کوچک در مرکز شهر اجاره کنند و هزینه های زندگی را بپردازد. البته هزینه ها این کاملاً به شما بستگی دارد که چگونه می خواهید زندگی کنید.

در کشورهای دیگری که هزینه‌ها زیاد است، پس‌انداز و هزینه‌های کم می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. شهر آنکارا به دلیل داشتن طبیعت آرامتر و فرهنگ مردمی و همچنین حضور و تمرکز بخش های مختلف صنعتی و فنی می تواند گزینه مناسب تری نسبت به شهرهای شلوغ باشد. نمونه دیگر استانبول است.

کار در ترکیه - راماسه تور

آیا زندگی و کار در ترکیه و آنکارا می‌صرفد؟

شهر انکارا تقریباً شهر ارزانی محسوب می‌شود. میانگین درخواست کار در ترکیه میزان درامد آن مناسب است و رفاه در این شهر بسیار بالا است. هزینه خوراک و پوشاک و اجاره مسکن و رفت و آمد و …‌ همه و همه وقتی قابل تأمین هستند که شما شغل مناسبی نیز در این کشور داشته باشید. معمولاً حرفه‌های مربوط به مهندسی یا اداری و خصوصی در این شهر درامد مناسب‌تری دارند. در صورت داشتن کار در آنکارا و یک منبع درامد مناسب، زندگی در انکارا بسیار به صرفه است. در شهر انکارا خبری از ترافیک‌ها و حجم بالای شلوغی نیست. قیمت‌ها سرسام آور نیستند و همه چیز در حد معقول خود جریان دارد. البته که این شهر پایتخت ترکیه است و قطعاً قیمت‌ها در ان اندکی بالاتر خواهد بود. ولی این قیمت‌ها متناسب با دسترسی به امکانات بسیار زیادی نیز هست.

استخدام و کار در ترکیه و راه‌های پیدا کردن کار؟

نکات زیر را برای یافتن کار در ترکیه مورد نظر خود رعایت کنید:

 • آگهی‌های استخدام اینترنتی را دنبال کنید.
 • آگهی‌های استخدام روزنامه‌ها را دنبال کنید.
 • در شرکت‌های مشاوره کاریابی ثبت نام کنید.
 • به صورت مستقیم به نهادها و یا موسسات مراجعه کنید.
 • به عنوان یکی از قابل اعتمادترین روش‌ها می‌توانید با ثبت‌نام در سازمان کار ترکیه (İŞKUR) شانس پیدا کردن کار را بیشتر کنید.

ثبت‌نام در سازمان کار ترکیه (ایشکور) جهت استخدام و کار در ترکیه

سازمان کار در ترکیه (İŞKUR) یه چیزی تو مایه‌های اداره کار و سازمان فنی و حرفه‌ای خودمان است و در زمینه پیدا کردن کار و آموزش‌های فنی فعالیت می‌کند و کمک بزرگی به مهاجران و پناهندگان ترکیه می‌کند. اتباع خارجی هم مانند شهروندان ترک می‌توانند در سایت سازمان کار ترکیه ثبت‌نام کنند. اگر شماره هویت مخصوص اتباع خارجی دارید به راحتی به سایت اداره کار ایشکور مراجعه و ثبت نام کنید البته اگر اهل اینترنت نیستید و برایتان سخت است، با مراجعه حضوری به اداره استانی سازمان کار و اشتغال می‌توانید ثبت‌نام کرده و از خدماتی که توسط  سازمان کار ترکیه ارائه می‌شود بهرمند شوید.

خدماتی که از سوی سازمان کار در ترکیه ارائه می‌شود:

 • کمک به ثبت نام برای پیدا کردن کار در ترکیه و استخدام در ترکیه
 • ارائه خدمات مشاوره کاری و شغلی
 • تخصیص حقوق در چارچوب بیمه بیکاری برای افرادی که از کار بیکار شده‌اند
 • ایجاد اشتغال برای معلولین و افراد سابقه‌دار
 • ارائه آموزش‌های حرفه‌ای برای معلولین
 • ارائه کلاس‌های آموزش حرفه‌ای، کلاس‌های کارآفرینی و کلاس‌های شروع به کار برای بیکاران و افرادی که می‌خواهند در زمینه شغلی پیشرفت کنند.

 

مواردی را که باید حتما رعایت کنید!

 • برای مشاغلی که کمتر از ۱ سال خواهد بود نیازی به عقد قرار داد مکتوب نیست
 • اگر مدت اشتغال به کار شما در شغل موردنظرتان بیش از ۱ سال باشد در این صورت بستن قرارداد کتبی الزامی است.
 • در رابطه با عقد قرارداد کار به مواردی از قبیل نوع کار، محل کار و دستمزد دقت کنید. یک نسخه از قرارداد را حتما دریافت کنید.
 • مدت آزمایشی به هنگام استخدام در ترکیه و شروع به کار، حداکثر ۲ ماه می باشد. در طول مدت آزمایشی کارفرما موظف به پرداخت حقوق و حق بیمه می باشد.

کار در ترکیه با کارگزاری راماسه تور

شرایط کار در ترکیه ۲۰۲۲

در سال ۲۰۲۲ شرایط کار در ترکیه کمی تغییر پیدا کرده است. به این صورت که شما در ابتدا می توانید اقامت توریستی خود را دریافت کنید و سپس این اقامت را به اقامت کاری تبدیل نمایید. پس اولین شرط کار در ترکیه دریافت اقامت ترکیه و یا همان کیملیک کارت است.

حداقل حقوق وزارت کار ترکیه در سال ۲۰۲۲ حداقل ۴۲۰۰ لیر تعیین شده است.

حقوق مشاغل کار در ترکیه

حقوق کارهای ترکیه برای کارهای کارگری و سطح پایین از ۴۰۰۰ لیر تا ۴۸۰۰ لیر متغیر است . اما برای کارهای سطح بالاتر از ۵ هزار تا ۱۲ هزار لیر در ماه میتوانید درآمد داشته باشید. برای داشتن کارهای سطح بالا مسلط بودن به زبان ترکی استانبولی و یا حتی انگلیسی ضروری است.

اگر زبان ترکی بدانید شانس پیدا کردن کار سطح بالاتر بیشتر میشود.

دریافت اجازه کار در ترکیه 

برای دریافت اجازه کار در ترکیه  یا باید شرکت ثبت کنید که در مقاله ای جداگانه به آن خواهیم پرداخت. در صورتی که نمیخواهید شرکت ثبت کنید باید کارفرمای شما نسبت به رد کردن بیمه برای شما اقدام کند. در صورتی که ۵ سال برای شما بیمه و مالیات لحاظ شود به شما شهروندی ترکیه تعلق خواهد گرفت. ابتدا شما باید به عنوان متقاضی برای سال اول خود را بیمه کنید. بعد از دریافت کیملیک میتوانید توسط کارفرما برای شما درخواست مجوز کار صادر شود. راه های آسان دیگری هم برای دریافت اجازه کار رسمی در ترکیه وجود دارد.

 

کاریابی در ترکیه

برای پیدا کردن کار در ترکیه بهترین راهکار کمک از سایت های کاریابی ترکی است. این سایت ها بدین صورت هستند که شرکت های ترک نیازهای استخدامی خود را به صورت روزانه در آن درج می کنند. شما میتوانید با ارسال رزومه و مدارک خود به صورت مستقیم با کارفرما لینک شوید.

از معتبرترین سایت های کاریابی در ترکیه سایت Kariyer  می باشد.

 • سایت معتبر بعدی در ترکیه که مردم ترکیه نیز از آن برای پیدا کردن کار استفاده می کنند و دارای اپلیکیشن نیز می باشد
 • سایت کاریابی isinolsun می باشد که بانک مشاغل بزرگی دارد و روزانه فرصت های زیاد شغلی در آن قرار میگیرد.

موسسات کاریابی در استانبول از کارجو هزینه بابت کاریابی دریافت می کنند که همین باعث سودجویی این افراد میشود. و متاسفانه بیشتر اوقات طرف با پرداخت هزینه کاریابی بعد از گذشت مدت کوتاهی از کار اخراج میشود. و چون این کار سیاه است نمیتواند به جایی شکایت کند. توصیه ما عدم مراجعه به این افراد و موسسات می باشد و تا جایی که میتوانید خودتان نسبت به پیدا کردن کار در ترکیه اقدام کنید.

حقوق شغلی و قانونی در کار در ترکیه

 • در زندگی شغلی هیچ کس نمی‌تواند به دلایلی نظیر زبان، ملیت، رنگ پوست، جنسیت، معلولیت، تفکر سیاسی، باور فلسفی، مذهب و موارد مشابه در حق شما تبعیض قائل شود.
 • هیچ کس نمی‌تواند شما را به زور وادار به کار کند.
 • کارفرما موظف به پرداخت حق بیمه شما به مانند دیگر کارکنان می‌باشد.
 • با کار در ترکیه کارفرما موظف به پرداخت حقوق شما در قبال زحماتتان می‌باشد. در صورت عدم پرداخت حق و حقوق خود می‌توانید با مراجعه به مراجع مربوطه و یا از طریق اقامه دعوی کارفرما را مجبور به پرداخت کنید.
 • کارفرما نمی‌تواند شما را مجبور به عدم استفاده از مرخصی سالانه استحقاقی نماید. بعلاوه کارفرما موظف است در  هفته ۲۴ ساعت مرخصی به شما بدهد.
 • کارفرما موظف به اخذ تدابیر مربوطه در خصوص سلامت و ایمنی کار می‌باشد.
 • شما حق عضویت در سندیکاهای کارگری را دارید.
 • هم شما و هم کارفرما حق فسخ قرارداد استخدام با رعایت مدت زمان مربوط به اطلاع رسانی را دارید.
 • در صورتی که قرارداد استخدام از سوی کارفرما و یا به دلایل موجه از سوی شما فسخ گردد، شما حق دریافت سنوات مربوطه را دارید. (در صورتی که قرارداد به دلایل موجه از سوی کارفرما فسخ گردد، ممکن است حق دریافت سنوات نداشته باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص این که کدام دلایل موجه هستند، می‌توانید با تلفن مرکز وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی با شماره ۱۷۰ تماس گرفته و یا به آدرس اینترنتی iskur.gov.tr مراجعه کنید.
 • در ترکیه اتباع خارجی اجازه اشتغال به برخی مشاغل را ندارند. برای اطلاع از بیشتر و دریافت فهرست مشاغل ممنوعه می‌توانید به آدرس اینترنتی ailevecalisma.gov.tr مراجعه کنید.

لیست موسسات کاریابی ترکیه

مؤسسات معتبر کاریابی در ترکیه بسیار زیاد هستند و افراد متقاضی از طریق جستجو در این مؤسسات با توجه به شرایط خود، کار مناسب خود را که می‌تواند کار تمام ‌وقت و یا نیمه ‌وقت باشد جستجو کنند. از جمله این مؤسسات کاریابی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود. برخی از این مؤسسات امکان جستجوی کار در ترکیه و حتی دیگر کشورها را ایجاد نموده‌اند. متقاضيان می‌توانند از طريق ارسال رزومه برای مؤسسات کاریابی اقدام به پيدا كردن كار مورد نظر خود كنند. همچنین لازم به ذكر است که مؤسسات کاریابی مبلغي را جهت حق معرفي دريافت می‌کنند. در ليست زير تعدادي از بهترین مؤسسات کاریابی در ترکیه را مشاهده می‌کنید:

 • Nunu
 • HRM Danışmanlık
 • Arbeitsvermittlung
 • Michael Page International Turkey
 • Manpower Genel Müdürlük
 • Mento
 • com.tr

 

کار در ترکیه کارگزاری راماسه تور

موسسه کاریابی در ترکیه برای ایرانیان

این موضوع که برای کاریابی در ترکیه لازم است، مدرک تحصیلی بالا و یا چندین مدرک و دیپلم داشته باشید درست نیست. چون تا زمانی که کاری را در حد حرفه‌ای ندانید، برایتان مفید نخواهد بود. داشتن تخصص و تجربه همراه با دانستن زبان ترکی، در پیشرفت شغلی شما بسیار مؤثر خواهد بود. در این شرایط دیگر خارجی بودن شما دلیلی برای پرداخت کمتر به حساب نخواهد آمد. به این موضوع توجه داشته باشید که اگر تخصص کافی ندارید و یا به زبان ترکی مسلط نیستید ممکن است کارهای سیاه را به شما پیشنهاد کنند. این مورد را به هیچ وجه به متقاضیان توصیه نمی‌کنیم. چون ممکن است کارفرما حقوق و دستمزد شما را به بهانه‌ نداشتن اجازه کار یا به بهانه‌های مختلف پرداخت نکرده و یا کمتر از میزان توافق اولیه پرداخت کند. در این صورت به دلیل نداشتن پشتوانه قانونی، متضرر خواهید شد.

کاریابی در تركيه برای افغان ها

موسسات مختلفي برای کاریابی افغان‌ها وجود دارد؛ اما قبل از هر كاري بايد به این موضوع توجه کنید که کاریابی در ترکیه بدون داشتن اقامت، کار بسیار سختی است. خارجی‌ها و افغان هایی که به ترکیه مهاجرت می‌کنند معمولاً به دو روش استخدام می‌شوند:

 1. روش اول كار به صورت قانوني در تركيه است. در این روش متقاضیان بايد روال قانوني را طي كرده و كار پيدا كنند. اين روش قدری زمان‌بر بوده و هزینه‌های خاص خودش را دارد.
 2. روش دوم این است که به صورت غیرقانونی در ترکیه کار کنند. در این روش نیازی به سپری کردن مراحل قانونی و صرف هزینه‌های گزاف نیست؛ اما احتمال اینکه کارفرمای ترک سر شما را کلاه بگذارد بسیار زیاد است. در صورتی که دستمزدتان را پرداخت نکند شما نمی‌توانید از وی شکایت کنید. چون کار و شغل شما غیرقانونی است.

مدارک لازم کاریابی ترکیه

بسياري از افراد با مراجعه به سایت‌های مؤسسات کاریابی به دنبال پيدا كردن شغلي مناسب برای خود در كشور تركيه هستند. اين كشور از نظر اقتصادي در وضعيت مطلوبي قرار دارد و در ليست 20 كشور برتر اقتصادي جهان قرار دارد. فرصت‌های كاري بسيار خوبي در اين كشور به چشم می‌خورد و افراد بسياري همه ساله از تمام کشورهای جهان به اين كشور سفر نموده و به كار می‌پردازند. افرادي كه تمايل به كار در تركيه را دارند بايد ابتدا مجوز كار نيمه وقت يا تمام وقت را از اين كشور داشته باشند و سپس از كارفرمايي معتبر در تركيه دعوت‌نامه داشته باشند. بد نیست بدانید که مدارک مورد نیاز مؤسسات کاریابی در ترکیه برای ایرانیان شامل موارد زیر است:

 • نامه قرارداد متقاضي از سوي كارفرما به شكل امضا شده
 • ارائه اصل گذرنامه متقاضی
 • ارائه مدارك هويتی
 • 4 قطعه عكس پاسپورتی
 • نامه گواهي سلامت
 • ارائه نامه عدم سو پيشينه
 • مدارك تحصيلي در دو مقطع گذشته
 • پرينت حساب مبني بر داشتن تمكن مالی
 • رزومه كاري متقاضی
 • نامه درخواست برای اجازه كار در تركيه
 • مدارك هويتي برای بحث ازدواج

نکات مهم کار در ترکیه

برای کار در ترکیه، افرادي كه به زبان تركي مسلط هستند از شانس بسيار بالاتری نسبت به بقيه برخوردارند و می توانند پردرامدترین شغل ها در ترکیه را از آن خود کنند. افراد و متقاضياني كه به زبان تركي مسلط هستند می‌توانند شغل بهتر و با دستمزد بالاتري پيدا كنند. درعین‌حال افرادي كه تسلط کافی به زبان ترکی ندارند ممکن است شغل‌هایی با دستمزد پایین‌تر پیدا کنند. بيشترين مشاغل در تركيه مربوط به صنعت توريست و كشاورزي هستند.
ساعت كاري در كشور تركيه 45 ساعت در هفته است كه نسبت به بسیاري از کشورهای اروپايي بيشتر است. بعد از اينكه فرد متقاضي دعوت‌نامه را دريافت كرد و فرم‌ها و مدارك توسط كارفرما و متقاضي یا از طریق موسسه کاریابی ایرانی در ترکیه و یا هر موسسه دیگری تكميل و ارسال شدند؛ در ابتدا يك مجوز با مدت زمان یک‌ساله داده می‌شود و متقاضي بايد 620 لير برای این مجوز پرداخت کند. مدت زمان تقريبي پروسه كار در تركيه تقریباً 3 ماه است. پس از اينكه متقاضي مدت زمان یک‌ساله‌اش به پايان رسيد می‌تواند قبل از پايان مدت یک سال، مجدداً درخواست تمديد اجازه اقامت بدهد كه در اين حالت به فرد متقاضي يك اجازه اقامت دو ساله و پس از آن سه ساله اعطا می‌شود. درنهایت پس از 8 سال، اين اقامت می‌تواند به اقامت دائم تغيير كند.

 • درامد در شهر انکارا چقدر است؟ معمولاً بسته به نوع کار از ۲۰۰۰ تا ۳۹۰۰۰ لیر متفاوت است.
 • آیا انکارا شهر مناسبی برای کار کردن است؟ شهر انکارا پایتخت ترکیه است و قطعاً مشاغل جدید و زیادی برای کار کردن وجود دارد. مهم این است که حرفه‌ایی که شما در ان تخصص دارید چیست.
 • هزینه زندگی در این شهر چقدر است؟ شهر انکارا به گرانی استانبول نیست؛ اما باز هم نمیتوان گفت میزان هزینه‌ها پایین است. با توجه به امکانات بسیار شهر انکارا متوسط هزینه‌ها مناسب است.
 • برای اخذ ویزای کاری باید چه کار کرد؟ برای کار در آنکارا ابتدا یک کارفرمای مناسب جهت کار پیدا کرده و چنانچه خود قصد شروع یک کسب و کار را دارید با مشاوران آرتان بورس تاپ تماس بگیرید تا شما را برای ادامه مسیر همراهی کنند.

 

کارگزاری راماسه تور با ارائه خدمات گردشگری با کمترین هزینه توانسته است رضایت مشتریان را در زمینه تور های مسافرتی از جمله رزرو تور آنکارا جلب نماید. راماسه تور امکان خرید تور های مسافرتی را از طریق فضاهای مجازی نظیر تلگرام و اینستاگرام فراهم کرده است. همچنین به منظور رزرو تلفنی تور مورد نظر می توانید از طریق صفحه تماس با ما با مشاورین راماسه تور در ارتباط باشید. شما عزیزان از طریق این سایت می توانید بدون دغدغه تور گردشگری خود را انتخاب و رزرو نمایید.

 

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
اولین منوی ناوبری خود را اینجا ایجاد کنید
برای دیدن نوشته هایی که می خواهید، شروع به تایپ کنید.